Minden esztendőben eljön a pillanat, amikor az autórajongók tábora ketté szakad. Az egyik fél elégedetten dől hátra, hogy ízlése, preferenciái megegyeznek a téma szakértőinek véleményével, a másik azonban hitetlenkedve kérdezi: „mégis mire gondolt a zsűri?” Ez a pillanat idén most érkezett el, azaz megválasztották a Világ Év Autója (World Car of the Year) díj győzteseit! A vita elsőszámú tárgya, azaz a főkategória nyertese ezúttal a Volkswagen ID.4 lett. Nos, ki melyik oldalhoz tartozik?

Két változat ígéretével, elektromos nagyvadként tér vissza a Hummer.

A folyamatosan adagolt hírmorzsák után már nem is meglepő, hogy a márka 2010-es kvázi beszántását követően bő 10 évvel ismét lehet Hummert vásárolni a General Motors-tól. A különbség mindössze annyi, hogy ezúttal a GMC márkanév alatt kell keresni a több tonnás batárokat. Ja, meg az, hogy nem az öthengeres, illetve V8-as benzintemetőkkel vagy óriásdízellel hajtják meg kerekeiket, hanem a vállalatcsoport legújabb, ULTIUM padlólemezének és akkumulátor-rendszerének alkatrészei dolgoznak a karosszéria alatt. Vagyis a Hummer is behódolt a korszellemnek.

Azok, akik szeretik a világ dolgait különböző „skatulyákba” helyezni, igencsak gondban lehetnek, amikor meglátják az új Citroën C5 X-et. A most bemutatott kocsi kategóriába sorolása ugyanis még a legszakavatottabbnak is okoz némi fejtörést. A francia gyártó saját bevallása szerint egy szedán eleganciáját szerették volna vegyíteni egy kombi dinamizmusával – mindezt pedig a mostanság oly divatos SUV-kra jellemző „kikacsintásokkal”. Hogy milyen lett az eredmény, azt most mindenki eldöntheti!

Befejező részéhez ért a gondos autósoknak szóló sorozatunk, ahol olyan, eddig még nem részletezett területekkel foglalkozunk, amelyek ez idő tájt szintén alapos ellenőrzést kívánnak. A téma fontosságát jelzi, hogy bár tanácsaink összegzése immár három cikket ölel fel, még mindig nem mernénk teljes körűnek nevezni a gyűjtést. Éppen ezért az egyéni odafigyelésen túl a legjobb döntés az, ha felkeresik profi szervizeink valamelyikét, ahol garantáltan nem siklanak át egyetlen olyan problémán sem, ami a későbbiekben komoly veszélyforrást is jelenthet. Az árulkodó jelekkel kapcsolatban pedig következzen praktikus javaslataink záró epizódja!

 

A márka leáll egyik legismertebbnek számító modelljének gyártásával 2022. márciusában, mert az sokat veszített népszerűségéből az elmúlt években. Szűk egy évig rendelhető tehát még az egykor világautóként beharangozott, és elég szép pályát befutott típus.

Legutóbbi cikkünkben már sok mindenre kitértünk, amit az autónkon tanácsos ellenőrizni vagy szakemberekkel ellenőriztetni így tavasszal. Már akkor is jeleztük, hogy mindez még messze nem minden, így most következzen a folytatás, azaz tavaszi jótanács-csokrunk középső darabja! A főszabály pedig ugyanaz, mint eddig: már egy kis odafigyeléssel is sokat tehetünk a biztonságunkért, de bőven akad olyan, amivel inkább érdemes felkeresni valamelyik szervizünket, hogy biztosan jó kezekben tudjuk kocsinkat. Folytassuk tehát a listát!

 

Az Alpina, a BMW-k hivatalos tuningmestere most a bajorok 8-asához nyúlt hozzá avatott kezekkel.

Van, akiknek a szellemét nem erodálja a zöldlobbi sápítozása, és mernek „rendes” autókat tervezni a mának a holnap helyett. Egy 621 lóerős V8-assal, 320 km/órát meghaladó végsebességgel és a márkára jellemző, részletekbe menően igényes kidolgozással mutatkozik be az Alpina B8 Gran Coupé.

A franciák Golf-kategóriás és szándékaik szerint VW-riogató, 2. generációs modellje nyolc év és néhány facelift után nyugdíjba vonul, hogy átadja helyét az új jövevénynek. A külcsín és a belbecs alapján is úgy tűnik, hogy megérte rá várni.

Az autó szabadságot ad, felgyorsítja az ügyintézést, megkönnyíti az életet, kiterjeszti a lehetőségeinket számos területen, az utazásoktól a cipekedésig. Sokat ad tehát, és viszonylag keveset „kér”. Ezt a keveset viszont érdemes megadni az üzembiztonság, a bosszúságok és későbbi, nagyobb kiadások megelőzése, de mindenekelőtt a saját és családunk biztonsága érdekében. Háromrészes sorozatunkban összegyűjtöttük azokat az elemeket, amelyeket célszerű minél hamarabb ellenőrizni vagy ellenőriztetni ilyenkor tavasszal, a fokozott téli igénybevétel után.